Şehirden uzak fakat şehire yakın olmak için hayal ettiğiniz yer burada

 • Telefon
 • +90 362 233 12 78
 • Cumhuriyet Mah. Atatürk Blv. No:284/A
 • Pivot Broker Ofis 55200 Atakum / SAMSUN TR

Pivot Broker

PIVOT BROKER HİZMETLERİMİZ

Şirket Satışı ve Ortaklıkları

Bir şirketin satışı veya büyümek için yeni ortak arayışı önemli bir süreçtir. İşletmeyi analiz etmek ve doğru değerleyebilmek, şirket satışı veya şirket hisse satışı konusunda en uygun yatırımcıları tespit etmek, uzun soluklu pazarlık ve anlaşma sürecini serinkanlılıkla yönetebilmek, yüksek seviyede uzmanlık ve tecrübe gerektirmektedir.

Uluslararası networkümüzle, firma satışı ve firma ortaklığı konunda en geniş, en detaylı potansiyel yatırımcı veya ortak tespit edebilme imkanına sahibiz.Metodolojileri her şirketin farklı ihtiyaçları doğrultusunda uyarlayabilmekteyiz. Bu sistem, bireysel varlıklı yatırımcılardan, risk sermayesi şirketlerine, yatırım bankalarından, özel sermaye fonlarına (private equity), menkul kıymet borsalarından, ticari bankalara kadar uzanan ilişki ağı ile harmanlanmaktadır. Şrket satışı ve şirket birleşmesi (şirket evlilikleri) sürecinin satır başlıkları şöyledir;

Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Duis et metus in libero sollicitudin venenatis eu sed enim. Nam felis lorem, suscipit ac nisl ac, iaculis dapibus tellus. Cras ante justo, aliquet quis placerat nec, molestie id turpis.

 • Şirket ortaklarının niyetine bağlı, satış ve ortaklık stratejisinin değerlendirilmesi,
 • Uluslararası standartlara uygun Şirket Değerlemesi yapılması,
 • Şirketin Finansal Check-Up'ının yapılması ve Yatırım Alabilirlik Skoru'nun Hesaplanması,
 • Şirketin Satışa veya Ortaklığa Uygunluk durumunun değerlendirilmesi,
 • Gelecek öngörülerinin, stratejisinin ve yol haritasının oluşturulması,
 • Potansiyel Finansal ve Stratejik Yatırımcılar'ın tespiti (yurtiçi-yurtdışı),
 • Şirket Yönetici Özeti, Gizli Şirket Kitapçığı ve Yatırımcı Tanıtım Videosunun oluşturulması,
 • Tüm potansiyel yatırımcılara şirket bilgilerinin sunumu ve anlatılması,
 • Tekliflerin alınması ve bunların şirket ortaklarıyla değerlendirmesi,
 • Yatırımcılarla satış koşullarının müzakeresi ve Niyet Mektubu'nun imzalanması,
 • Due Dilegence süreci (Yatırımcının şirketi incelemesi),
 • Hisse Satış Sözleşmesi'nin oluşturulması,
 • Hisse Satış Sözleşmesi'nin oluşturulması,

Şirket Değerleme

Uuslararası standartlara uygun şirket değerleme yapma konusunda özel uzmanlığa sahip olarak, uzun yıllar oluşan deneyimleri ile farklı sektörlerden çok sayıda şirket değerlemiştir. Şirket değeri, şirketin ideal satış fiyatıdır. Şirketleri doğru değerleyebilmek, şirket satışı ve ortak değişikliği kararlarında için kilit önem taşımaktadır.

Şirket değerini etkileyen en önemli unsurlar olarak; şirketin içinde bulunduğu sektör, şirketin büyüklüğü, karlılığı, cirosu, kullandığı teknoloji, kuruluş yılı, şerefiyesi, geçmiş finansal performansı, bilinirliği ve gelecekte göstereceği performans dikkate alınmaktadır. Şirket değerleme aşamasında şirketin finansal gözden geçirmesi de yapılmaktadır. Şirket değerleme ve finansal gözden geçirme raporu, şirketin mevcut durumunu en iyi şekilde ortaya koymaktadır. Şirket birleşme ve ortaklık oluşturmalarda bu bilgi çok önemlidir. Şirket değerlemede, aşağıda belirtilen genel kabul görmüş metotlar kullanılmaktadır.

Net Varlık Yönetimi

Bu yöntemde şirket değeri; firma bilançosunun aktif ve pasifinde bulunan varlık ve borçların güncel piyasa değerleri bulunarak hesaplanmaktadır. Yapılan şirket değerleme çalışmasında aktifte yer alan kasa, banka, alacaklar, stoklar, demirbaşlar, makina ve ekipmanlar, gayrimenkuller, haklar gibi varlıklardan her birinin değerleme tarihine göre bulunan güncel değerleri hesaplanmaktadır. Gerektiğinde gayrimenkul veya makina ekspertizleri yaptırılır.Bilanço pasifinde yer alan finansal ve ticari borçlar ile diğer yükümlülükler de güncel değerleriyle hesaplanarak değerlemeye dahil edilir.

İndirgenmiş Nakit Akımı Yöntemi

İndirgenmiş nakit akımı (İNA)ile şirket değeri, şirketin gelecek yıllarda elde edeceği gelirlerin, bugünkü değere indirgenmesi şekliyle hesaplanır. Bu şirket değeri, şirketlerin gelecekteki gelir ve karları üzerine kurulu olduğundan şirket satın almalarda önemli bir rol oynar. Yatırımcılar, şirketin geleceğine yatırım yaptıklarından, bu değerin hesaplanması ve yapılan yatırım, ciro ve gelir projeksiyonların anlaşılırlığı ve ikna ediciliği büyük önem taşır. Şirket ortakları ve şirket üst yönetimi ile birlikte yapılacak çalışma ile, şirketin gelecek 5 yılda yapılacak yatırımların miktarı, oluşacak ciro ve gelirleri hesaplanır. Bu değer şirketlerin gelecekte elde edeceği gelir potansiyellerini dikkate almaktadır.

Piyasa Çarpanları Yöntemi

Bu yöntem, şirket değerini halka arzlar ve piyasada gerçekleşmiş olan şirket birleşme ve devralma işlemleri ile kıyaslama temeline dayanır. Bu hesaplamada daha çok CİRO ve FAVÖK (ebitda) çarpanları kullanılmaktadır. FAVÖK; şirketin faiz, amortisman ve vergi hariç gelirleri toplamını göstermektedir. Son 30 yıl içerisinde gerçekleşmiş binlerce şirket evliliği verisine sahip ekibimiz, şirketin ciro ve FAVÖK çarpanlarını değerlemesini yaptığı firmaya uyarlamaktadır. Şirket Değerleme konusunda asıl farkı yaratan, mevcut ham verilerin en doğru potada eritebilme tecrübesidir. Şirket satışları ve birleşmeleri başta olmak üzere şu konularda şirketlere değerleme hizmeti vermektedir: Halka arzlar, şirkete yeni bir ortak girmesi, şirketten bir ortak ayrılması, şirket ortaklarının şirket değerini öğrenmek istemeleri, yasal talepler, holding portföy değeri, denetim raporları.

"Şirketimize ortak olmak isteyen yabancı yatırımcıların verdiği teklifin yeterli olup olmadığını bilemiyorduk. Danışmanımızın ve mali müşavirimizin farklı şirket değeri önerileri vardı. Aldığımız hizmet ile kısa sürede şirket değerleme çalışması tamamlandı ve sunuldu. Bununla da kalmadı, evlilik sürecinde bizi temsil etmekteler. İçim çok daha rahat ve verilen hizmetten memnunum"


Marka Değerleme

Marka, benzer ürünleri, hizmetleri başkalarının ürün ya da hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan veya belirli bir hizmetin sunulması sırasında belirlenen ayırt edici işaret olarak tanımlanmaktadır.

Markalar, ilgili yasal mevzuat tarafından koruma altındadır. Marka koruması tescil yoluyla elde edilir. Koruma süresi tescil için başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Marka, şirket muhasebesinde maliyet bedeli ile bir gayrimenkul gibi işleme tabi tutulur. Ancak ticari yaşamda marka maliyet değerinin ötesinde o markaya ait etkenlerin tamamının dikkate alınmasıyla belirlenir.

Bir marka, ismi ve fark edilebilirliği, etkileri, geçmişi, doğruluğu, kalitesi, tanınırlığı, saygınlığı, fiyat elastikiyeti ve satış hızından kaynaklanan değeri içermektedir. Marka, bir şirketin değeri ile birlikte hesaplanabildiği gibi ayrıca da hesaplanabilir. Şirket devirlerinde ve satın almalarda marka şirketle birlikte alım satıma konu olabildiği gibi, şirketten ayrı olarak da alım ve satıma konu olabilir.

Değerleme sürecinde, marka oluşumu detaylı olarak incelenmekte ve markanın ticari hayattaki etkileri analiz edilmektedir. Marka değerleme sadece rakamsal olmayıp metodolojik bir çalışma olduğundan bu değerlemede bilgi ve deneyim son derece önemlidir. Ekibimiz, marka değerlemesi yaparken aşağıda belirtilen marka değerleme yöntemlerinden marka özelliklerine göre seçeceği yöntemleri kullanarak değer tespiti yapmaktadır.

 • Maliyet Bedeli Yaklaşımı
 • Piyasa Değeri Yaklaşımı
 • Markanın Kiralama Bedeli Yaklaşımı
 • Markanın Yarattığı İlave Gelir Yöntemi/li>
 • İndirgenmiş Nakit Akışı Yöntemi


Finansal Gözden Geçirme

Günlük işlerin yoğunluğu ya da bu işlere uygun kadro olmaması nedeniyle bir çok şirkette finansal rasyolara bakılamamakta, dolayısıyla sorunların erken teşhisinde gecikme yaşanmaktadır. Sorun farkedildiğinde çözüm için çaba gösterilmeye başlanmaktadır. Firmamız, dışarıdan bir göz ile süreçlerinizi hızla analiz etmekte ve deneyimli ekibi ile size çözümlerini sunmaktadır. Şirketlerin satışları ve karları zaman içerisinde dalgalanmalar gösterebilir bu durum şirketin geleceği için bir risk oluşturmayabilir ancak, doğru yönetilmeyen nakit akışı şirketin sonunu getirebilir. Bu yüzden belirli dönemlerde yapılacak Finansal Gözden Geçirme tüm şirketlere önerilmektedir. Firmamız her yıl onlarca şirketi yakından tanıma ve değerlendirme fırsatı bulmakta, uluslararası deneyimi ve bilgi birikimi ile şirketlere “Finansal Gözden Geçirme” yani finansal check-up konusunda yardımcı olmakta, optimum değerlerle karşılaştırma imkanları sunarak, şirketin finansal durum değerlendirmesi yapmasına imkan sağlamaktadır. Fnansal gözden geçirmede aşağıdaki konularda analizler yapılmaktadır. Şirket analiz değerleri, sektör ortalamalarına ile kıyaslanmaktadır.

a) Likidite Analizleri

Şirketin kısa vadeli borçlarını ödeyebilme yeteneğini ortaya koyan analizlerdir. Bankaların kredi verme aşamasında dikkat ettiği önemli rasyolardandır. Kısa vadeli borç ödeme ve bankalarla kredi ilişkileri açısından dikkatle takip edilmelidir.

b) Faaliyet Oranları Analizi

Bu oran şirketin operasyonel faaliyetleri nasıl yürüttüğünü ortaya koyar. Alacak, borç ve stok devir hızlarının optimizasyonu şirketin işletme sermayesi ihtiyacı için önemlidir. Nakit döngüsünün optimizasyonu açısından önemlidir.

c) Borç Yönetim Analizi

Şirketin borç seviyesinin ve faiz ödemelerinin, işletme büyüklüğüne ve karlılığına göre hangi seviyede olduğu analiz edilir. Yatırımların planlanması ve borç/özkaynak dengesinin sağlanması açısından önemlidir.

d) Karlılık Analizi

Şirketin faaliyetleri incelenir, özkaynak karlılığı (ROE) ve aktif karlılığı (ROA), faaliyet kar marjı, EBITDA oranları analiz edilir ve yorumlanır. Karlılığı optimize etmek için alınması gereken önlemlere yer verilir. Ekibimiz çalışmasını takiben sonuçları bir değerlendirmeye tabi tutar. Ortaya çıkan sorunların çözüm yollarını belirterek şirketin mevcut durumu iyileştirmek için izleyeceği bir yol haritası ortaya çıkartır. Örneğin operasyonel verimlilik kapsamında alınacak birkaç önlem ile işletme sermayesi ihtiyacı aşağı çekilebilecek, böylece şirketin finansman yükü azaltılacağı gibi, büyüme sermayesi için kaynak yaratılmış olacaktır. Ekibimiz tarafından dışarıdan bir göz ile süreçlerinizin ve finansal rasyolarınızın hızla analiz edilmesini ve deneyimli ekibi ile size çözümler sunmasını ister misiniz?

"Biz yoğun tempoda çalışan iş adamları, şirketimizin mali yapısını ve finansal performansımızı yeterince inceleyip değerlendirme şansımız ve yetimiz olamıyor. Mali müşavirlerimizin bize verdiği bilgilerle yetiniyoruz. Bunun doğru olmadığını aldığımız hizmetin sonucunda daha iyi anlamış olduk. Şirket dışından bir değerlendirmenin daha detaylı, farklı ve gerçekçi olduğunu gördük. Şirketimizin gerçek durumunu, yapmayı planladığı yatırımları, kredibilitemizi bu hizmet sayesinde daha iyi anladık. Önümüzü görmekte ve şirketimizin geleceğini şekillendirmekte bize çok yardımcı olan yetkililere teşekkür eder finansal gözden geçirme hizmetini tüm şirket sahiplerine tavsiye ederiz."Halka Arz Danışmanlığı

Şirketlerin büyüme sermayesi sağlamak veya elindeki şirket hisselerinin bir bölümünü satıp nakde dönüştürmek için şirket hisselerinin sermaye piyasalarına arz edilmesi bir seçenek olarak uygulanmaktadır. Firmamız, büyüme finansmanı ihtiyacı olan orta ölçekli işletmelere yurt içi ve yurt dışı halka arz danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Halka arzın birçok avantajı olmakla birlikte öncelikli olarak belirteceğimiz avantajları aşağıda sıralanmıştır.

 • Geri ödemesiz finansman imkanı (Ortaklar ve Şirket için),
 • Kurumsallaşmak - Sürdürülebilirlik büyüme için gerekli altyapının oluşturulması,
 • Şirketin büyümesi için kaynak yaratılması ve daha hızlı büyüme şansına kavuşmak,
 • Şirketin büyümesi için kaynak yaratılması ve daha hızlı büyüme şansına kavuşmak,
 • Borç bulma sürecinde ortakların kişisel kefalet zorunluluğunun kalkması,
 • Ortakların yatırımlarının bir kısmını paraya çevirebilmesi,
 • Yurtiçi ve Yurtdışı yaygın tanınma ve prestij sahibi olmak, Kredibilitenin artması,
 • Likidite ve İkincil halka arz imkanı ile uzun ömürlü olabilmek,
 • Ana hatlarıyla halka arz süreci,

 • Şirket içi çalışma grubunun oluşturulması,
 • Mali tabloların hazırlanması ve bağımsız denetim çalışmasının başlatılması,
 • Esas sözleşme tadili ve Genel Kurul Kararı,
 • Değerleme ve Fiyatlama Çalışması,
 • Kote olunacak borsa başvurusu için gerekli belgelerin hazırlanması,
 • Payların Kurul kaydına alınması, izahname ve sirküler ilanı,
 • Payların halka arz edilmesi ve payların işlem görmeye başlaması,
 • Şirket hissedarlarının halka arz kararından itibaren 6-12 ay sürecek olan bu süreçte ekibimiz sorunsuz bir süreç yönetimi için her aşamada yanınızda olacaktır.Strateji Danışmanlığı

Etrafınızda bir şeyler olmasını beklermiş gibi duran, canını dişine takip çalışmasına rağmen büyüyemeyen işletmeler, kısaca fark yaratamayan işletmeler görüyor musunuz. Günlük iş yoğunluğu, var olan durumun devamlılığından duyulan memnuniyet, değişime direnç gibi birçok neden stratejik düşünmemize ve adımlar atmamıza engel olur. Stratejik düşünce şirketin varoluş sebebini (bu para kazanmak değildir) aşağıda ki sorular ışığında cevaplar.

1. Kime, ne tür ürünler ile hizmet ediyoruz,

2. Farklı ve iyi olan ne yapıyoruz, taklit edilmemiz zor mu,

3. Bizi biz yapan değerler nelerdir, başarılı olmamızı sağlayan yetkinliğimiz nedir,

4. Bu yetkinlik üzerine nasıl bir gelecek kurgulayabiliriz,

Stratejik Niyet ve hedefler, geminizin rotasıdır. Rotası net ve tüm çalışanlar tarafından anlaşılmayan bir geminin hedefine ulaşması, sürdürülebilir ve karlı bir büyüme yakalaması imkansızdır. Tüm bu soruların cevaplarını bulmak, net ve ölçülebilir stratejik niyet ve hedefler yakalamak zordur. Ekibimiz, “Büyüme Stratejisi Workshop” çalışması ile bu soru ve çözümleri masaya yatırmaktadır. Bu çalıştayda şirketin net rotası, rekabet içinde konumlandırması, müşteri beklentileri ve taklit edilmesi zor olan Müşteri Değer Yaratma Sistemi ortaya çıkarılacaktır. Sizde daralan kar marjları, artan rekabet ile yüzleşiyor ve karlı ve sürdürülebilir bir büyüme planı istiyorsanız “Büyüme Stratejisi Workshop” talep ediniz.

Katılımcıların yorumları:

 • İlham verici, vizyon geliştirici ve ufuk açıcı.
 • Workshop’ın çok faydasını gördüm. İş dünyasına bakışımı değiştirdi.
 • Sıkılmadan ve tüm dikkatimi vererek 2 gün geçirdim. Demek ki, ilgi ve öğreti bakımından son derece tatmin ediciydi. Teşekkürler.
 • Faydalı, verimli, yaratıcılığı teşvik edici, karlılığı yönlendirici, sonuç odaklı ve değişim taraftarı bir eğitim
 • 40 yaşındayım. İlk defa bu kadar faydalı bir eğitime katıldım.


Şirketi Satışa Hazırlamak

Şirketlerin en önemli amacı kar yaratmak ve uzun vadede şirket değerini artırmaktır. Ancak beklenmedik bir anda şirkete alıcı olan yatırımcıların ortaya çıkması veya şirket ortaklarının şirketlerini satmaya karar vermeleri durumunda şirketin satışa hazır olması büyük önem kazanmaktadır. Firmamız, uluslararası yapısı ve deneyimli uzmanları ile küçük ve orta ölçekli şirketleri satışa hazırlama ve şirket değerini artırma konusunda etkin çözümler üretmektedir. Deneyimli kadromuz ile şirketlerin satışa hazırlık sürecini yönetmekte ve şirket sahiplerine şirketlerinin en yüksek değerden işlem görmesine fırsat sağlamaktadır. Bu çalışmanın 1. adımı Kurumsal Finansman Raporu hazırlamaktır. Bu raporda;

 • • Uluslararası standartlara uygun Şirket Değeri hesaplanır,
 • • Şirketin Mali ve Finansal Check-Up’ı yapılır,
 • • Yatırım Alabilirlik Skoru hesaplanır, Bu rapora sahip olduğunuzda;
 • • Dünya çapında sektörünüzde gerçekleşen tüm alım satım işlemlerinin değerlendirilmesi sonucu uluslararası standartlarda şirket değerini öğrenecek,
 • • Şirketinizin finansal, operasyonel, karlılık ve nakit akışı performansını detaylı inceleyecek,
 • • Şirketinizin ileriki yıllarda nasıl büyümesi gerektiği konusunda planınızı netleştirecek,
 • • Şirketinizin işletme ve yatırım sermayesi ihtiyacı, kurumsal finansman stratejisi sonuçlarına göre nasıl bir sürece girmesi gerektiğini planlayacaksınız,
 • • İşletmenizin yatırım alabilirlik skorunu görecek, finansal ve mali yapı, insan kaynakları, iç denetim nakit akışı ve nakit döngüsü konularında atılması gerek adımlar ortaya çıkacaktır. Çalışmamızın 2. adımını “Şirketi Satışa Hazırlamak” ve “Şirket Değerini Artırmak” için uygulayacağımız “e-valuation programı” devreye girecektir. Bu programın şirkete özel hazırlanmakta ve kısa vadede sonuç alacak önlemleri içermektedir. Bu kapsamda;
 • • Mali yapıyı (bilanço ve gelir tablolarını) düzeltici önlemler
 • • Mali yapıyı (bilanço ve gelir tablolarını) düzeltici önlemler
 • • Finansal Check-Up sonucu ortaya çıkan konulardaki önlemler,
 • • Pazarlama ve Satış konularında alınacak önlemler “E-Valuation Programı” dahilinde işletmenizle ilgili olan çalışmaların kısa sürmesi planlandığında satış süreciniz hemen başlatılacak, belirli bir süre alacak çalışmalarda sonuçlar alınmaya başladığında satış süreci başlatılacaktır. Değer artışını ve işletmeyi satışa hazırlamayı birlikte nasıl başarabileceğimizi öğrenmek ister misiniz?


Yatırımcı Kılavuzu

Şirket satın alımı ve ortaklığı üst düzey bilgi ve tecrübe gerektirmektedir. Doğru şirketi bulmak, doğru değer tespiti yapmak, doğru teklifi kurgulayabilmek ve anlaşmayı sonlandırabilmek başarılı bir satın alma için kilit rol oynamaktadır. İster bir melek yatırımcı, ister büyüyen bir şirkete ortak olmak, isterse kendi sektörünüzde rakip firmayı alma hedefinde olan işletme sahibi, olun, piyasadaki tüm seçenekleri bilmek ve içlerinden en avantajlı olanı, en iyi getiriyi sağlayacak olanı seçmelisiniz. Firmamız, satın almalar sonrası ortağı olduğunuz şirketteki sizin haklarınızı en iyi şekilde koruyacak satış modelini de planlayacaktır.

Peki nasıl başlamalı?

Öncelikle hedefinizi ve ulaşılması istenen sonucu doğru tespit etmelisiniz. İlk ve en önemli adım olan strateji görüşmesi için lütfen toplantı talep ediniz. Yapılan tüm görüşmeler etik değerlerimiz doğrultusunda gizlilik çerçevesinde değerlendirilecektir. Bu çerçevede sizin için en ideal yatırımı birlikte değerlendirecek, portföyümüzde yer alan firmaları birlikte inceleyeceğiz. Portföyümüzde yer almayan firmalar konusunda araştırma ve görüşmeler gerçekleştirecek, değerleme çalışmaları yapacak ve teklif vermek istemeniz durumunda tüm süreci sonuna kadar sizinle birlikte sonlandıracağız. Uluslararası networkümüz ile başarı şansı en yüksek şirket alım sürecini garanti etmekteyiz. Seçtiğimiz, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerine yatırım fırsatlarını her zaman size sunmak isteriz.